vchodové dveře

Vchod do chalupy je buď hlavním vchodem (při zamykaní a odemykání je na dveře je nutné trochu přitlačit) nebo dveřmi ve sníženém přízemí, oba vchody mají stejný klíč. Vchod na terasu je prosklenými dveřmi z hlavní obytné haly, které se otevírají otočením kliky do vodorovném polohy a pak tahem k sobě. Otočením kliky dolů je zamčeno, otočením kliky nahoru se otvírá ventilačka. Při odchodu z chalupy je třeba nejprve zavřít zevnitř dveře na terasu a pak uzavřít klíčem oboje vchodové dveře.

Kuchyň

Myčka v kuchyni se zapíná hlavním vypínačem, pak stačí zvolit program mytí a zmáčknout vypínač START. Tablety jsou ve skříňce pod dřezem. Utěrky jsou v lavici u malého jídelního stolu. Chladničky ve špajzu se zapínají po připojení do zásuvky a nastavením příslušné teploty. Výrobník ledu - odklopte víko a nalijete vodu (cca 0,5 litru), poté zavřete víko a zmáčknete tlačítko s vločkou (pokud potřebujete větší množství ledu zavolejte - řeknu Vám kam si pro něj zajít). Jestliže nechcete výrobník používat stačí vypnout prodlužku na stole u okna.

Třídění odpadu

Bioodpad z kuchyně dávejte do plastového kbelíku pod lavičkou u kachlových kamen a následně sypte na kompost u parkoviště. Ostatní jako plasty a netříděný do popsaných odpadkových košů v kuchyni. Před vchodem do domu jsou popelnice s pytli na odpad,  žlutý pytel -  plasty, bílý pytel - odpad netříděný, sklo dávejte do bedýnky či krabice vedle popelnic.  

TV a wifi

TV se zapíná stříbrným ovladačem Grundig, stisknete tlačítko AV a zvolíte: 

a) HDMI1 - Applle TV (Poté, používáte malý stříbrný ovladač Apple - zde je NetFlix a další např. sportovní či zpravodajské kanály - vše v angličtině).

b)HDMI2 - O2TV (Poté používáte černý ovladač od set top boxu pro změnu televizních programů na O2TV - české kanály).

c) SCART - DVD (Dálkový ovladač Panasonic DVD - nutno vložit DVD do přehrávače pod televizí).

V celé chalupě je stále připojení na internet prostřednictvím wifi. Síť chata net je bez hesla, a síť O2 má heslo napsané na spodní straně modemu (položený na hifi věži).

Krb

Krb v obytné hale je třeba používat pouze pod dohledem, aby nedošlo k požáru. Před použitím je třeba otevřít klapku na levé boční straně krbu směrem nahoru.

Sauna

Sauna se zapíná otočným spínačem na saunovacích kamínkách, knoflík s číselníkem je časový spínač (nastavte na dvojku). Sauna je vytopená na požadovanou teplotu 90 stupňů cca do hodiny. Pokud chcete použít bazének je nutno napustit předem - cca hodina. Můžete použít i sprchu ale nejlepší je to do sněhu (pokud je).

 

Kotel - Centrální vytápění

Chalupa se vytápí pomocí poloautomatického kotle Guntamatic na dřevo. Přikládá se 1x - 2x denně, dle povětrnostních podmínek a spotřeby teplé vody. Dřevo je v místnosti vedle kotle. V žádném případě nepřikládat, pokud je dosažena požadovaná pokojová teplota a ohřev Aku (akumulační nádrže) je nad 80%. Hrozí přetopení kotle a jeho poškození. V případě, že budete znovu roztápět v kotli, nejprve zkontrolujte tlak v topném okruhu (červeno modrý budík za kotlem), měl by být 1,1 - 1,8 baru, pak vyberte popel z roštu, na dno kotle dejte tři polena, trochu třísek (dřevo na třísky je za dvířky pod schodištěm, špalek a sekyrka naproti), papír a natrhané kartony nebo Pepo, trochu třísek na vrch, zapalte a doplňte kotel do plna poleny (musejí být naležato, ne svisle). Kotel nechte rozhořet s otevřenými spodními dvířky (cca 20 minut), do doby než teplota spalin dosáhne 250 stupňů celsia, poté dvířka kotle zavřete. Po třech hodinách pokud nejsou akumulační nádoby natopeny na více než 50 procent přiložte znovu (pokud je ohřev Aku na 60% - 70% přiložte jen 1/3 kotle, pokud více než 80% tak již nepřikládejte).  V hale u schodů, vedle krbu je na zdi display od kotle, který informuje o aktuálním stavu kotle.

Plné zatížení – kotel je naložený a spaliny jsou nad 150 stupňů celsia - kotel pracuje jak má

Dílčí zatížení – dřevo v kotli dohořívá a pokud nejsou akumulační nádoby natopeny na více než 50 % je potřeba přiložit, (pokud je ohřev Aku na 80% a více, již nepřikládejte - hrozilo by přetopení kotle a ztráty tlaku v topném okruhu.

Udržovací oheň - pokud není dosaženo požadované teploty v objektu a ohřev Aku nepřesahuje 50%, je potřeba přiložit.

Pauza - právě se Vám podařilo přetopit kotel, akumulační nádrže jsou zřejmě nabity na 100%, kotel se z bezpečnostních důvodů vypnul. !!! Na displayi v obytné hale zvyšte nastavenou pokojovouteplotu a již nepřikládejte!!! Znovu zatopte až klesne ohřev aku nádrže pod 20%.

Standby - kotel je v pohotovostním režimu. Pokud je v chalupě zima (nižší než požadovaná teplota) je nutno znovu zatopit. Nepropadejte panice pokud jsou studené radiátory jen proto že je dosaženo požadované teploty. Teplota tepelně naakumulovaného domu se v zimě za 12 hodin sníží asi o 1 stupeň Celsia, pokud se nevětrá.

Elektrický kotel

Pokud se nechce starat o topení v kotli na kusové dřevo, je možné zapnout elektrický kotel. Je ale potřeba počítat s tím že se tím zvýší spotřeba elektrické energie, kterou při odjezdu platíte. Denní spotřeba kotle se pohybuje okolo 500 - 1000 Kč. Kotel zapnete jističem v hlavní skříni s jističi (trojfázový jistič s nápisem KOTEL). Termostat na nastavení teploty je vedle bílé prosklené skříně se skleničkami.