Skitouring

Skitouring, skialpinismus nebo prostě jen skialpy - zimní disciplína, která si každoročně získává mnoho nových příznivců. Skitouring přináší svobodu pohybu – pohodu a pocit uspokojení při zdolání nějakého kopce, odkud jsou překrásné výhledy na hory. Nemusíte stát ve frontě na vlek, neutrácíte za skipas, nemusíte se prostě stresovat – obujete se na úpatí hory a vyrazíte mimo davy, které se hrnou do lyžařského střediska. Co to vlastně skitouring je? V obecné rovině se v zásadě jedná o chůzi na lyžích, které mají na skluznici připevněné stoupací pásy proti prokluzování při chůzi do kopce, a navíc ještě speciálně upravené vázání, které umožňuje chůzi – tedy má možnost uvolnění paty, zatím co špička je přichycena na pohyblivém kloubu pevně k lyži. Při sjezdu se pak celé vázání zamkne, takže sjíždíte jako na normálních sjezdovkách.

Telemark

skiering.jpg

Technika starých pašeráků na dřevěných lyžích. Volná pata - volná mysl. Telemarkové lyžování je lyžařský styl, který vznikl v druhé polovině 19. století v norském kraji Telemark. Tehdy ještě neexistovaly speciální sjezdové lyže a vázání, proto Sondre Norheim přišel na způsob, jak bezpečně sjíždět z kopců na běžkách s volnou patou. Jeho technika spočívala v širokých obloucích, které vykresloval přesunutím váhy, když pokrčil nohu a předsunul vnější lyži před vnitřní. Později vedla snaha o rychlejší jízdu k vývoji pevného vázání a telemark upadl v zapomenutí, udržel se pouze ve skokanské terminologii jako označení předpisového dopadu do pokleku. Až v sedmdesátých letech 20. století nastala renesance telemarkové techniky díky její přirozenosti, která působí elegantně a nezatěžuje tolik klouby jako alpský styl. 

www.krnap.cz/skialpinismus/

Sněžnice

Sneznice-2.jpg

Princip pohybu chůze na sněžnicích byl odpozorován v přírodě. Štíhlý rys se na svých širokých tlapách pohybuje na sněhu lehce, a tak si lidé „tlapy“ vyrobili také. Sněžnice mají pod špičkou a patou boty hroty, které se zakusují do sněhu a zabraňují uklouznutí. Chůze na nich není složitá, jen je třeba zvyknout si na širší a delší krok. Jste na nich rychlejší než běžný chodec.

A tak si je na horách zapůjčte a vydejte se na procházku zasněženou krajinou. Prosíme, berte ale ohled na lyžaře na běžkách a neničte svými sněžnicemi upravené běžecké stopy. Sněžnice vám zapůjčí v půjčovnách lyžařského vybavení.