Rozhledna U Borovice

borovice2.jpg

15 KM

Osmnáct metrů vysokou rozhlednu si postavil za pomoci svých sousedů roprachtický rodák František Hubař. Nad ní je dřevěný ochoz z modřínového dřeva, dílo místního tesaře Pacholíka. Rozhledna U borovice je pojmenována podle poslední borovice, kterou zasadil otec pana Hubaře a z nichž se dochovala jediná. Rozhledna se nachází na stejnojmenné kótě, výška 669 m n. m., severozápadně obce Roprachtice, vlevo od silnice č. 289 ze Semil do Vysokého nad Jizerou. Z rozhledny je krásný kruhový výhled na Jizerské hory (Ještěd), Krkonoše (Černá hora, Žalý, Kozí hřbety), Benecko, Orlické hory, vrcholy Tábor, Bezděz, Milešovka, Ralsko a na okolí řeky Jizery a Kamenice. Doporučujeme spojit s navštěvou pekárny ve Vysokém nad Jizerou.

Rozhledna Štěpánka

stepanka.jpg

15 KM

Kamenná novogotická rozhledna Štěpánka na vrchu Hvězda (959 m.n.m.) na Příšovickém hřebeni je nejstarší rozhlednou v Jizerských horách. Pojmenování připomíná arcivévodu Štěpána, který tu pobýval při dohledu na stavbu Krkonošské silnice. Rozhledna se počala stavět již roku 1847, ale stavební činnost záhy ustala a celá stavba byla dokončena až roku 1892. Při dostavbě byla k dolní 6 m části dostavěna štíhlá osmiboká věž z kombinace cihel a pískovce. Výška rozhledny je 24 m a výhled z ní je opravdu krásný. Jsou odtud vidět západní Krkonoše, údolí Desné a Kamenice, roztroušená zástavba horských chalup až k přehradě Souš a hora Jizera v pozadí. Poblíž rozhledny tradičně stojí dřevěný stánek s občerstvením, zajímavý je i kamenný stůl s lavicí u jejího vchodu.

Rozhledna Žalý

zaly.jpg

25 KM

Rozhledna Žalý, též Přední Žalý, je 18 metrů vysoká, vypíná se v nadmořské výšce 1019 m nad obcí Vrchlabí a nabízí se z ní krásný neomezený kruhový výhled do okolní krajiny. Máte-li štěstí na počasí, v dáli uvidíte charakteristickou siluetu Ještědu, na severu Medvědín, Špindlerův mlýn, trochu západněji pak Kotel. Na severovýchodě se rozprostírá Luční hora a samozřejmě Sněžka. Čistě východním směrem můžete vidět Strážné. Výhled do vnitrozemí zase nabízí siluety Ještědu, Bezdězu, Ralska, Trosek i Zvičiny. Abyste si tuto krásu mohly patřičně vychutnat, stačí maličkost. Vystoupat po jejích 92 schodech. U rozhledny je v provozu dřevěná horská bouda s možností úkrytu před špatným počasím, také zde lze zakoupit občerstvení a suvenýry. K rozhledně vede lanovka. 


Sněžka

21728576_1638239612867068_4828562642777946725_o.jpg

55 Km

Hora Sněžka je se svými 1603 metry nejvyšší horou nejen Krkonoš, ale i celé České republiky. Na severní polské straně se svahy Sněžky svažují do údolí řeky Lomničky. Jižní svahy na české straně spadají do Obřího dolu, západní klesají na Úpské rašeliniště a východní přechází v Obří hřeben. Skalnatý holý vrchol hory nabízí návštěvníkům nádherné panoramatické výhledy do krajiny české i polské strany a na celé Krkonoše. 

Bozkovské Jeskyně

jeskynebozkov.jpg

23 Km

Bozkovské dolomitové jeskyně jsou jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech. Díky bohaté výzdobě však nemají problém přilákat milovníky podzemní říše z krajin mnohem vzdálenějších. Nachází se zde největší podzemní jezero v Čechách. Pro svou jedinečnost byly tyto jeskyně vyhlášeny Národní přírodní památkou. V letní turistické sezoně doporučujeme zajistit si rezervaci telefonicky předem.

Osada Jizerka

drevosochani.jpg

21 Km

Leží na Malé Jizerské louce mezi Vlašským a Středním jizerským hřebenem Jizerských hor. Osadou protéká potok Jizerka. Osada je poprvé písemně zmíněna v roce 1539 v registru pražského archivu ve sporu o hranice mezi českým panstvím navarovským a německým frýdlantským jako odlehlé obydlí čihařů a ptáčníků. Od 15. století byla navštěvována italskými prospektory hledajícími drahokamy na Safírovém potoce.


Starý kravín

muzeum vysoke.jpg

4 Km

Muzeum a galerie Starý kravín ve Františkově nabízí stálé expozice popisující dřívější nelehký život v Krkonoších. K vidění jsou nástroje, jimiž si lidé dříve obstarávali obživu, či sbírka hasičské techniky. Muzeum dále nabízí i sezónní výstavy místních umělců různých oborů. V kravíně jsou také k vidění / i k prodeji/  díla fotografky Helenky Janků, malíře Roberta Konečného a výtvarníka Michala Járy. V přízemí je vystavena stará hasičská technika, nářadí a náčiní, které dříve sloužilo k obživě lidí na horách. Poslední prohlídka v 16.00 hodin. Na prohlídky se prosím objednávejte telefonicky den předem.

Muzeum řemesel

musem remesel.jpg

15 Km

Soukromé muzeum manželů Pičmanových se nachází v horní části obce Poniklá nedaleko kostela a základní školy vedle hřbitova. První expozice hospodářských strojů a zobrazení dřívějšího života v Podkrkonoší byla otevřena 12.12.1999 v původní roubené stodole. Nová část v přístavbě zahájila provoz dne 25.7.2004. Naleznete zde několik dalších řemesel, hospůdku, módní salón, dětský koutek, zpracování obilí a slámy, drátování, ševcovinu, zpracování lnu a další zajímavosti. Na své si přijdou i milovníci ručních prací, jsou zde vystaveny různé techniky zdobení textilu. V muzeu si také můžete zakoupit turistickou známku a řadu upomínkových předmětů.

krkonose-muzeum.cz

vánoční ozdoby

15 Km

Navštivte tradiční ruční výrobu vánočních ozdob ze skleněných perlí. V Poniklé se vyrábí již od 19.století. Při exkurzi můžete sledovat celý proces výroby, od ručního foukání skleněných perliček přes stříbření a barvení až k samotné montáži ozdoby. Exkurze, která trvá cca 40minut, potom máte možnost umontovat si vlastní vánoční ozdobu v kreativní dílně. Doba závisí na Vaší šikovnosti, jak na to Vám poradí zkušené lektorky. Nejjednodušší ozdoby umontují i 4leté děti, pro mladší děti nedoporučujeme. Ve firemní prodejně „Třpytivá krása“ si můžete zakoupit hotové vánoční ozdoby, stejně jako hoby sety pro výrobu vlastních ozdob. 

www.rautis.cz


Hornické muzeum

hornik2.jpg

16 Km

V muzeu jsou ukázky minerálů fluoritových ložisek, nástroje a pomůcky používané při těžbě, mapy a fotografie dokumentující práci na zdejším ložisku. Prohlídková štola je dlouhá zhruba 1000 m, trasa vedená typickým prostředím rudného dolu je vysypána štěrkovou drtí a osvětlena, průměrná roční teplota je zde 10–12°C (návštěvníkům doporučujeme teplejší oblečení). Kromě kompletního těžního stroje zde uvidí důlní vozy, akumulátorovou lokomotivu, důlní nakladač aj. Prohlídka s výkladem průvodce.

Sklárna

16 Km

Sklárna Novosad a syn Harrachov je nestarší fungující sklárna v Čechách a pravděpodobně i na světě. Dochovala se zde tradiční ruční výroba sklářskými píšťalami a foukaní do dřevěných forem, tedy techniky, které nebyly dodnes překonány. Současnou produkci sklárny tvoří především luxusní nápojové soubory, dekorativní a užitkové sklo a křišťálové lustry. Provoz Sklárny Harrachov můžete navštívit po celý rok. Prohlídka je provázena odborným výkladem v češtině, němčině nebo v angličtině. 

www.sklarna.cz

Stezka korunami stromů

museum haje.jpg

38 Km

Svým tvarem připomíná otevřený lotosový květ a patří k nejvyšším svého druhu v celé Evropě.  Je dlouhá kilometr a půl, nachodíte na ní ale pravděpodobně o něco víc, něco přes dva kilometry – nahoru na věž a dolů, ale je to zábavná procházka. Všichni, kteří se na neobyčejnou pěšinu vydají, zažijí dobrodružství i adrenalin – v úsecích, kdy si můžete vybrat cestu snazší, nebo náročnější – přes lávky a speciální nášlapy, pod kterými je průzor do propasti pod vámi, samozřejmě, vždy jištěný ocelovými sítěmi.